Múka je vhodná aj na prácu s droždím, práškom do pečiva, vínnym kameňom, jedlou sódou... Tento druh múky sa vyrába mletím celého pšeničného zrna, preto obsahuje všetky jeho cenné zložky.
Má vyšší obsah vlákniny a živín. Je vhodná na pečenie celozrnného pečiva, koláčov, cestovín, chlebov ale aj palaciniek či lievancov.
Ak idete skúsiť piecť prvý krát s celozrnnou múkou, odporúčame použiť 1 diel celozrnnej múky a 2 diely hladkej pšeničnej alebo špaldovej múky ;)
Obsah: 1kg
V ČOM SÚ MÚKY KVÁSKOVANIE INÉ?
V spolupráci s Mlynom Trenčan sme vytvorili 5 základných druhov múk na kváskovanie: Pšeničná múka hladká, Pšeničná múka polohrubá, Pšeničná múka chlebová, Ražná múka chlebová a Ražná múka celozrnná.
Na trh tak prichádzajú kvalitné múky dostupné pre všetkých. Prečo práve Mlyn Trenčan a čo by ste o múkach Kváskovanie mali vedieť?
10 dôvodov, prečo sú múky Kváskovanie jedinečné:
1. Obilie pochádza zo Slovenska – Podpora slovenskej agronómie a celkovo nášho slovenského trhu, s dôrazom na úctu k tradíciám, je pre Mlyn Trenčan prvoradá. Mlyn Trenčan je malou rodinnou firmou, ktorú založil otec súčasného majiteľa. Preto tento mlyn inklinuje k tradíciám, rodine a kvalite. A práve preto obilie nakupuje od slovenských pestovateľov. Pri dovezení obilia do mlyna, z každej cisterny odoberú vzorku a preskúmajú ju vo svojom laboratóriu. Pokiaľ by bolo obilie nekvalitné, mlyn obilie do mlyna neprijme.
2. Obilie je mleté na Slovensku – Privezené obilie sa melie priamo v Mlyne Trenčan. Mlyn má prvotriednu technológiu mletia zameranú na šetrné spracovanie každého zrna. Celý proces skladovania zrna, jeho mletie a aj následné uskladnenie múky, to všetko realizuje v areáli mlyna.
3. Múky sú balené na Slovensku – Častým problémom múk v regáloch je ich pôvod mimo územia SR. Nie je žiaľ výnimkou, že slovenské obilie sa melie v zahraničí, tam sa zabalí a vráti sa slovenský trh pod zahraničnou značkou. Alebo aj druhý prípad: na Slovensko sa privezie už pomletá zahraničná múka a na Slovensku sa len prebalí do slovenských obalov. Žiaľ je to tak a bežný spotrebiteľ o tom nemá ani len tušenie. Mlyn Trenčan má však svoje 2 polorobotické stroje, ktoré práve čerstvo zomletú múku hneď balí do obalov. A nemusíme ani hovoriť, že tým, že sa podporujú slovenskí poľnohospodári a múky sa melú aj balia na Slovensku, koľko pracovných miest sa tým podporuje.
4. Unikátne obaly – Obaly na múky Kváskovanie vzišli z našich praktických skúseností. Zamysleli sme sa nad tým, čo nám na bežných obaloch múk chýba a čo nám vadí. A čo by sme ako gazdinky chceli, aby tam bolo napísané jasne a zrozumiteľne. Obaly sme sa rozhodli urobiť natoľko jasné a prehľadné, že aj keď pošlete do obchodu manžela s odkazom “Kúp mi tú červenú múku na kváskovanie”, bude presne vedieť, ktorú má kúpiť a neprinesie zlú. A keď začínajúca domáca kuchárka bude držať múku v rukách, aby vedela, čo z nej môže upiecť. Lebo každú druh múky je vhodný na upečenie iného. Jedna je vhodná skôr na chlebíky, iná na jemné pečivo. Aj tieto informácie na múkach nájdete.
Každá múka Kváskovanie je jasne viditeľná, ľahká na pochopenie a lahodí aj oku. Všetky potrebné informácie z hľadiska legislatívy sú pritom na obaloch zachované. A mimochodom: aj tieto obaly sú vyrábané na Slovensku.
5. Múky prešli dlhým testovaním Danielou a Naty – Skôr než sme sa rozhodli s Mlynom Trenčan spolupracovať na novej rade múk, testovali sme bežné múky Mlynu Trenčan. Na základe tohto testovania sme začali robiť vzorky iného mletia tak, aby múky Kváskovanie spĺňali najvyššie kritériá pre prácu s kváskovým cestom. Celú fázu vývoja múk Kváskovanie sprevádzalo ich opakované niekoľkomesačné skúšanie na rôznych overených receptúrach.
Múky sme testovali aj na zakladaniach kváskov a výsledky sme konzultovali priamo s mlynármi. Všetko sme doladili tak, aby výsledok kváskového pečenia a varenia s týmito múkami bol úspešný a zdarný.
6. Múky Kváskovanie sú vhodné aj na prípravu cesta s inými kypridlami – Táto nová edícia múk nie je určená len na kváskovanie. Ich názov “Múky Kváskovanie” dáva týmto múkam špeciálnu pečať, ktorá hovorí, že s múkami sa výborne kváskuje. Nami navrhnuté múky fungujú aj s ostatnými kypridlami: kvasnice (droždie), prášok do pečiva, vínny kameň, jedlá sóda.
7. Bez prídavných látok – Pre kváskovanie je kvalita múky prvotriedna. Základnou filozofiou Mlynu Trenčan je obilie zomlieť čo najšetrnejšie, aby všetky pozitíva obilia zostali aj v múke. A pre múky Kváskovanie platí, že žiadne prídavné látky sa do nich nepridávajú.
8. Osobný odkaz na každej múke – Keďže kváskovanie je aj o vzťahu, láske k rodine a k tradíciám, láske ku kvalitnému jedlu a radosti, ktorú vkladáme do cesta, na zadnom obale každej múky na nachádzajú osobné odkazy pre kváskovačov od nás Naty a Daniely. Aby každý deň mal teplo a iskru, ktorá nás v životoch napĺňa. Odkazy na múkach sú rôzne, obmieňajú sa. Sú takou malou radosťou od nás pre vás <3 Veď i drobnosti robia dni krajšími a treba si ich dopriať.
9. Kvalitné parametre múky – Na to, aby mohli byť múky zabalené a naskladnené do obchodov, musia všetky prejsť nezávislým testovaním. Preto aj múky Kváskovanie testovalo v septembri 2018 akreditované skúšobné laboratórium. Výsledky sú zapísané podľa legislatívy na bočnej strane každej múky. Pri odovzdávaní výsledkov nám pracovníci múky chválili pre ich kvalitatívne bio – technologické parametre. Čo nás veľmi potešilo a utvrdilo v dobre odvedenej práci.
10. Ocenenie Slovak kvality – Značka Slovak kvality je vlastníctvom Ministerstva poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorého “prioritou je od začiatku zviditeľniť domáce kvalitné výrobky a posilniť tak ich konkurencieschopnosť na domácom trhu.” (Viac o značke kvality tu) Celá edícia múk Kváskovanie toto ocenenie kvality získala.
"Edíciou múk Kváskovanie vám chceme priniesť radosť z kváskovania. Aby vaša snaha a láska, s ktorou pečiete a varíte, nevyšla navnivoč a aby vaše kváskové chlebíky, pečivo či koláče boli krásne nadýchané a vydarené.
S úctou k tradíciám,
Naty a Daniela"